HDD SSD Geçiş ve Recovery (Kurtarma) Bölümü Kopyalama

Şimdi artık ssd yaygınlaştı, hdd ile ssd farkını anlatmama gerek yok. her türlü ssd koyar gider yani :D

Bu yazıda size ben, normal diskten, sonradan aldığınız ssdye geçişi anlatıcam. daha doğrusu anlatıcam dediğim üstün körü bi kaç ipucu vericem.

Bu geçiş işlemi 3 adımda yapılıyor.
1-Bilgisayarınızdan recovery diski oluşturun. Bu işlem Kurtarma bölümünü kopyalıyor bir usb belleğe. Mesela benimki 27GB tuttu. Aşağı yukarı bu işlem 40 dakka falan sürdü.
2-Bilgisayarınıza Macrium Reflect programını indirip kurun. Bu program sayesinde diskinizi ssdye klonlayacaksınız.
Ama ince bi nokta var, aldığınız sddnin boyutu küçük olabilir. eski kullandığınız hdd büyüktür. C: birimini biraz küçültebilirsiniz, yoksa program “fazla boyut” hatası verir, kalakalırsınız.
3-Programdan diski klonlayın. birsürü bölümler gelecek, kurtarma bölümünü kopyalamayabilir. o yüzden ilk başta kurtarma diski oluşturuyosunuz.
4-Sonra da ssdyi takın. açılırken bi uyarı çıkacak, windows okuyamıyo falan diyecek. Ne yapacaksınız? cebinizden çıkaracaksınız kurtarma diskini ekrana fırlatıp “kes len totoş” diyeceksiniz. takacaksınız, usbden başlat diyeceksiniz.
5-Bi bakmışsınız çaktırmadan formata doğru iş gidiyo, gitsin önemli değil. o kadar klonladınız, dosyaları aldınız, biraz uğraştınız ama sonunda iyi bi makine olacak. kendi kendine takılcak bi kaç saat, bi bakmışsınız, mağazadan aldığınız gibi kurulum ekranı gelecek. Onu yaptıktan sonra işte karşınızda tertemiz ssdli bilgisayar.