Xerox WorkCentre 7855 Firmware Upgrade / Yazılım Güncelleme

Xerox Workcentre 7855 model çok fonksiyonlu cihazların sistem yazılımını güncellemek için aşağıdaki adımları izleyin:

1- Xerox driver internet sitesinden firmware indirin. (Manuel yazan olcak)
şu an güncel sürüm 073.040.075.34540
2- USB bellek bulun ( en fazla 4GB olsun dedi biri, ben denemedim.)
3-USB belleğin içinde “FORCED_UPGRADE.txt” dosyası oluşturun.
4-USB belleğin içinde “altboot” isimli klasör oluşturun.
5-İndirdiğiniz firmware zip dosyasında DLM zantılı dosyalar var, en güncel sürüm numarasına ait DLM dosyasını “altboot” klasörünün içine kopyalayın.

Şimdi cihazı kapatın,
USB belleği porta takın
Makineyi açın.
Kendisi otomatik olarak 1 dakika içinde yazılım güncellemeye başlayacak.
ÖNEMLİ: Bu işlemde adres defteri ve ip adresi ayarları, kısaca hiçbir şey silinmedi.

Yırtık Apple Kablosu Tamir Etme

Selamlar, biliyosunuz iphone lightning kablosu yırtılabiliyor, videoda ki çok kısa bir sürede dikiş ipliğiyle sarıp tamir edebilirsiniz. Tamir dediğime bakmayın, kablonun daha fazla yırtılmasını engelleyip sağlamlaştırabilirsiniz :)

Raw to NTFS – HDD

Komut isteminde convert sürücü_harfi:/fs:ntfs yazın ve ardından Enter tuşuna basın; burada sürücü_harfi dönüştürmek istediğiniz sürücünün harfidir.
Örneğin convert E: /fs:ntfs
E sürücüsünü NTFS biçimine dönüştürecektir.

HDD SSD Geçiş ve Recovery (Kurtarma) Bölümü Kopyalama

Şimdi artık ssd yaygınlaştı, hdd ile ssd farkını anlatmama gerek yok. her türlü ssd koyar gider yani :D

Bu yazıda size ben, normal diskten, sonradan aldığınız ssdye geçişi anlatıcam. daha doğrusu anlatıcam dediğim üstün körü bi kaç ipucu vericem.

Bu geçiş işlemi 3 adımda yapılıyor.
1-Bilgisayarınızdan recovery diski oluşturun. Bu işlem Kurtarma bölümünü kopyalıyor bir usb belleğe. Mesela benimki 27GB tuttu. Aşağı yukarı bu işlem 40 dakka falan sürdü.
2-Bilgisayarınıza Macrium Reflect programını indirip kurun. Bu program sayesinde diskinizi ssdye klonlayacaksınız.
Ama ince bi nokta var, aldığınız sddnin boyutu küçük olabilir. eski kullandığınız hdd büyüktür. C: birimini biraz küçültebilirsiniz, yoksa program “fazla boyut” hatası verir, kalakalırsınız.
3-Programdan diski klonlayın. birsürü bölümler gelecek, kurtarma bölümünü kopyalamayabilir. o yüzden ilk başta kurtarma diski oluşturuyosunuz.
4-Sonra da ssdyi takın. açılırken bi uyarı çıkacak, windows okuyamıyo falan diyecek. Ne yapacaksınız? cebinizden çıkaracaksınız kurtarma diskini ekrana fırlatıp “kes len totoş” diyeceksiniz. takacaksınız, usbden başlat diyeceksiniz.
5-Bi bakmışsınız çaktırmadan formata doğru iş gidiyo, gitsin önemli değil. o kadar klonladınız, dosyaları aldınız, biraz uğraştınız ama sonunda iyi bi makine olacak. kendi kendine takılcak bi kaç saat, bi bakmışsınız, mağazadan aldığınız gibi kurulum ekranı gelecek. Onu yaptıktan sonra işte karşınızda tertemiz ssdli bilgisayar.